Menu

Przysposobienie do życia w rodzinie patologicznej

Poradnik dla osób w wieku od dwóch do trzech lat, pozwalający zapoznać się i oswoić z typowymi sytuacjami zdarzającymi się w rodzinach patologicznych. Młody czytelnik znajdzie tu instrukcję, jak radzić sobie ze zdeprawowaną matką i pochodzącym z marginesu społecznego ojcem, jak przymykać uszy na nocne hałasy, jak sprawdzić, czy rodzice nie nadużywają narkotyków i alkoholu, jak zapewnić, aby stosunki małżeńskie uprawiali tylko we dwoje i wiele innych, cennych porad.

W obronie klasy robotniczej

oranvag

Po tym jak PiS cofnął się przed kobietami, trochę zrewidowałem poglądy. Wcześniej chodziłem na demonstracje zrezygnowany, tłumacząc żonie, że to nie ma sensu, bo równie dobrze mógłbym stanąć pod pobliską ambasadą pewnego reżimu i domagać się, żeby przestali prowadzić wojnę z ludzkością i natychmiast pozamykali swoje bazy wojskowe na całym świecie. Krótko mówiąc – śmiesznie bym wyglądał, zupełnie tak, jak marzyciele, próbujący walczyć z kaczyzmem.

A jednak! Przecież chwilowo się udało, co w tak wiele serc tchnęło nową nadzieję! Na niedzielną demonstrację, szedłem już więc nieco mniej przygaszony. Ale do rzeczy.

W pewnym momencie zauważyłem, że tłum przede mną się zagęszcza i coś się tam szarpie. Po chwili okazało się, że ze spuszczoną głową, powoli, przez ciżbę próbuje przepchać się ekipa transmisyjna reżimowej TVP. Tu ktoś im zastąpi drogę, tam ktoś szturchnie, da kuksańca, podstawi nogę… Z jednej strony trochę mnie to śmieszyło, gdybym był z dzieckiem mógłbym mu powiedzieć na przykład: „o, zobacz synku, tak wygląda kapuś”, ale zaraz też pomyślałem sobie, że przecież dobra zmiana zapewne nie sięgnęła w telewizji aż do techników i kamerzystów. To mogli być całkiem porządni ludzie, tacy jak my, wykonujący tylko rozkazy, aby utrzymać swoją rodzinę! Pracujący w telewizji od lat, może tak samo nienawidzący kaczyńskiego totalitaryzmu! Nie powinni otrzymywać kuksańców za to tylko, że dalej wykonują swoją pracę! Na litość boską, nie bijmy ich za to, że kolaborują z tubą propagandową kotojebcy! To nie oni potną materiał, to nie oni opatrzą go komentarzem! To nie oni, wreszcie, szyderczym tonem skomentują go w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego!

Trochę empatii, na litość boską!

Proszę bardzo, szukajcie sobie tego w słowniku imion!

oranvag

Po tygodniu chłonięcia energii ze słońca i paru intensywnych godzinach pobierania jej prosto z funkcji falowej wszechświata, przyszło zderzenie z chłodnym październikiem i domowymi obowiązkami. Córcia obraziła się, bo przywieźliśmy jej ubrania, zamiast „czegoś fajnego”. Syncio, po tym jak całe popołudnie palcował telefon, zapewniając że nie ma absolutnie nic do odrobienia, po wizycie w galerii handlowej (ponieważ obie pary nóg wyrosły z butów na zimę), po zakupieniu oddziału szturmowców (rekompensty za ubrania), po żarciu gówna z KFC (bo przecież ósma wieczorem to świetna pora), po zakupach w Biedronce (bo po tygodniu bez nas lodówka pusta), o godzinie dwudziestej trzeciej przypomniał sobie o monologu wewnętrznym Odyseusza oraz ocenieniu gry aktorskiej podczas pojedynku Achillesa z Hektorem w filmie „Troja” (ani ja ani żona nie mieliśmy okazji widzieć). Oto radość posiadania dzieci.

Urok i Sraczka. A Wasze dzieci jak mają na imię?

Urywki z rozrywki

oranvag

Niby jeszcze lato, ale deszcz siąpi nieprzerwanie kolejny dzień, więc czując się już nieco jesiennie, rozgrzewamy się tradycyjnie przed wejściem na śmieciarkę, parząc plujkę na koksowniku. Pierwsza dzisiejsza opowieść naprawdę mnie poruszyła, bo pokazuje jak pambóg sprawiedliwy karze tych, co spełniają jego głupawe zachcianki. Czy może być coś ohydniejszego niż stosunek przerywany? No jakimż byłbym mężem, gdybym chwilę przed wytryskiem wyjmował z żony kutasa, niejako głosząc tym wołającym o pomstę do nieba występkiem: „nie jesteś godna abym spuścił się w tobie”? A nie zapominajmy, że sperma zawiera hormony regulujące nastrój, które przez błonę śluzową pochwy dostają się do krwioobiegu, a przez skórę na brzuchu, cyckach, czy dupie, do kurwy nędzy – nie! Nie mówiąc już nawet o tym, że tak nie da się szczytować w jedyny słuszny sposób, czyli jednocześnie! No ale kolega poniósł słuszną karę ponieważ w wyniku szczęśliwego splotu wydarzeń, a więc: 1) pozycji misjonarskiej 2) odpowiedniego kąta i siły wytrysku 3) uprawianiu seksu po ciemku (a fe!):

— … zacząłem lizać ją po cyckach i zlizałem swoją spermę…

Dobrze mu tak!

— A ty jedziesz w przyszłym tygodniu na wakacje? — zagaił z kolei ten, któremu żona wciąż nie dała dupy.

— Ano jadę…

— Fajnie masz. Bez dzieci, tylko z żoną?

— Ano, tylko z żoną.

— Fajnie masz.

— A co też chciałbyś pojechać sam z żoną?

— Z moją – nie. Z twoją – tak.

Pomśmialiśmy się więc, dopiliśmy plujkę i ruszyliśmy w stronę hangaru śmieciarek. Część drogi odbyliśmy w milczeniu, stąpając na palcach i bezdechu za asystentką pewnego członka. Dziewczę drobne, acz niezwykle proporcjonalne, o wzorcowym profilu nogi, jędrnym pośladku i biuście na skraju eksplozji (choć tego akurat z tyłu widać nie było), wypisz wymaluj Anissa Kate. Czując na sobie kilka spojrzeń grała na nas okrutnie „lekko roztrząsając przestrzeń butrami bioder”, aż znikła za drzwiami pokoju swojego szefa.

— Eeeech — westchnął ten kolega, któremu żona wciąż nie dała dupy — z niej to mógłbym całymi godzinami zliywać swoją spermę…

— A moją?

Korzyści z antybiotyków

oranvag

Aktualnie jestem na kolejnym zwolnieniu, tym razem z córcią i jej zapaleniem ucha. Umówiliśmy się z żoną, że w czwartek i piątek będzie pracować z domu aby zluzować mnie trochę z wysłuchiwania przez cały dzień, tego co nasze kochane dziewczę ma do powiedzenia. A jest tego, oj jest! Kiedy dziś wróciła z pracy, trafiając wprost w wartki strumień świadomości, wydobywający się z ust naszej kochanej pociechy, nie omieszkała zauważyć:

--- Ona jest już chyba zupełnie zdrowa!...

--- Na to wygląda...

--- To może nie muszę brać hołmofisu?

--- Wiesz co? mam świetny pomysł. Ty w czwartek i piątek pracujesz z domu. Ja - dalej ciągnę zwolnienie. Ona - wraca do przedszkola.

--- No świetny pomysł, tylko ja będę miała telekonferencje!

--- Nie szkodzi, przecież będzie cię widać tylko od pasa w górę...

Przerwa techniczna

oranvag

Starośc nie radość. W niedzielę dwa tygodnie temu pojechałem na SOR, prawdopodobnie z zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Wypisano mnie po dwóch godzinach z adnotacją „błąd dietetyczny”, ponieważ szpital w śródmieściu stolicy średniego państwa europejskiego nie posiada USG i diagnozę wykonuje się metodą na czuja.

Przez kolejny tydzień siły wystarczało mi tylko na odprowadzanie córci do przedszkola. Tymczasem syncio chodzi do gimnazjum, z którego jest dość zadowolony i zdaje się, że polubił też życie ziomala, który sam jeździ tramwajem po mieście, a po szkole robi co mu się podoba. My jesteśmy zadowoleni mniej, bo znów trzeba odrabiać prace domowe z polskiego. Na pierwszy ogień poszła Biblia i wypisanie z niej znanych frazeologii. Gdyby żona wyjechała w delegację, zaniósłby do szkoły „grzech Onana”, „Sodomę i Gomorę” i jeszcze parę innych. Niestety, była w domu, i msuiałem iść na kompromis.

Wróciły też natrętne kartkówki ze wszystkiego, co mnie dziwi, bo jest ledwie wrzesień. Doszło nam więc zakuwanie do kartkówek. Dziś z hiszpańskiego.

— Jak to jest — zapytałem wczoraj Syncia — uczyć się na raz trzech języków?

— Czterech. Hiszpański, angielski, chiński i POLSKI!

— Polskiego nie liczę, nawet nie próbujesz się go uczyć i ledwo w nim dukasz!

Rozbieżne oczekiwania

oranvag

Każdy, kto choć raz miał dzieci, wie że nie ma większego cudu na tej ziemi niż wakacje z pociechami, więc od kiedy tylko z nich wróciliśmy, z niecierpliwością odliczamy dni do urlopu wypoczynkowego, który w tym roku, szczęśliwie, zaplanowaliśmy na wczesny październik.

 To dobra pora z tego względu, że brodząc na golasa w płytkiej wodzie, w promieniach zachodzącego słońca, kiedy w Polsce jest ciemno już od dobrych kilku godzin, można prowadzić rozmowy w stylu:

 — Pomyśl, tu lato, a jak wrócimy będzie już chłodno, październik…

 — I ta jesień, rozwinęła melancholii mglisty woal…

 — A tutaj dalej będą brodzić na golasa w płytkiej wodzie, w promieniach zachodzącego słońca…

 — A tam zmarzniemy w porannym autobusie po wyjściu z samolotu…

 — No to pobrodźmy jeszcze.

 Trzeba być koneserem, żeby lubić fuerteventuriański krajobraz. Gdyby nie lazurowe niebo (i woda, rzecz jasna), możnaby tu kręcić filmy o lądowaniu na Marsie. Nie trzeba by było kolorować gleby, tylko pociągnąć na czerwono stożki wulkanów. Po całodnowym tłuczeniu dżipa po piaszczysto-kamiennych dróżkach, kokpit i wszystkie niezabezpieczone przedmioty są całkowice pokryte rudym pyłem, który potem wżera się w przedmioty. Kiedy zimą widzę jego drobinki zaschłe w różnych zakamarkach sprzętu fotograficznego, robi mi się jakoś tak cieplej na duszy. Melancholą z kolei napawa mnie wspomnienie o Cofete, szerokiej plaży pełnej tajemniczości i grozy spiętrzonej w skalistych górach, które łagodnymi zboczami opadają w piach. Ten biały piach o konsystencji mchu. Choć w tym roku pewnie tam nie pojedziemy, bo żona mówi, że boi się „Cofete Highway” – szerokiej na jeden samochód, krętej jak świński ogon, drogi prowadzącej nad bezdennymi urwiskami.

— Wiesz, co najbardziej lubię we Fuercie?

— No, co?

— Że całymi dniami mogę, leżąc na plaży, łapać cię za cycki, albo gapić w cipę, jak no ta, hiena w… W co to się hiena gapi?

— W cipę.

— No właśnie. Do tego jeszcze ruchanie na plaży, obciąganie na plaży, grzebanie w cipie na plaży… Siedzimy sobie i wyglądamy jak normalni turyści podziwiający widoki, a tam przebieram paluszkami. Sprint przez plażę do hotelu po K-Y, też nawet dość lubię. I brodzenie na golasa w płytkiej wodzie. No i rzecz jasna wiszenie nad ziemią, centymetr, albo dwa…

— No, dobre to wszystko jest…

— A ty co najbardziej lubisz we Fuercie?

— Że nie muszę sprzątać, gotować, prasować i prać…

Bałtyk oswojony

oranvag

Parę lat temu wyjazd nad Bałtyk był dla mnie taką namiastką sportu ekstremalnego: czekanie na pogodę, żeby można było wyjść na plażę to hartowanie woli. Siedzenie na plaży w tumanach lecącego sto na godzinę piachu hartowało ducha. Wchodzenie do wody o temperaturze osiem stopni Celcjusza to, jak zapewniał mój ojciec, hartowanie ciała. Z resztą do dziś z dumą powtarza, że nasze dzieci nie chorują, bo kiedy jadą z nimi na wakacje, to całymi dniami siedzą w morzu.
Jednak człowiek się starzeje i zmienia. Przez lata, głównie za sprawą znalezienia przyjemnego miejsca nad Bałtykiem, trochę się z nim oswoiłem. Polubiłem jego bajecznie kolorowe zachody słońca w ujściu rzeki i taflę wody w bezwietrzne dni, kiedy to płyciutka, lazurowa toń, pełna meduz i małych rybek, z powodzeniem może udawać dużo elegantsze i ekskluzywniejsze akweny. Można wtedy odejść kawał od brzegu nie mocząc kolan, ba! można nawet zanużyć całe ciało, nie mając uczucia topienia się w ciekłym azocie.
Zacząłem też doceniać uroki spaceru po lesie w drodze do i z plaży. Szczególnie niesamowicie wyglądał w środku nocy, czarny, rozświetlony jedynie rzadko rozstawionymi latarniami, z niewyraźnymi mrocznymi sylwetkami ludzi sunącymi po ścieżce, cicho jak cienie. Szliśmy tego dnia na plażę po raz trzeci, za pierwszym byliśmy na opalaniu, za drugim – na zachodzie słońca połączonym z konsumpcją substancji na wolnym powietrzu, a teraz – z lampionami pod pachą. To chyba był jedyny powód, dla którego zgodził się pójść z nami syncio, który odpuścił sobie środkowe wyjście, woląc ścigać Pokemony. Zastanawiało mnie wcześniej kto kupuje te lampiony, bo niepodobnym wydawało mi się ich zapalenie i skuteczne napełnienie gorącym powietrzem pośród bałtyckiego wichru. Najwyraźniej jednak sklepikarze mieli ich zapas na noce, takie jak ta: bezchmurne i wolne od podmuchów.
Kiedy tylko wychynęliśmy poza czarny pas lasu, znaleźliśmy się pod upstrzoną gwiazdami kopułą czarnego nieba. Jakby tego było mało – horyzont pełen był już lampionów unoszących się w górę, opadających na wodę lub uciekających za morze. Na brzegu migotały też nowe, gotujące się do startu. Zdzierając palce na kółku zapalniczki, walcząc z lekkimi podmuchami, które nieco przypaliły zielony lampion córci i poparzyły żonę, zacząłem się zastanawiać po co się w to wpakowałem. A żeby cię szlag trafił, chińska bibuło! W końcu jednak papierowy worek doznał pełnej erekcji i majestatycznie uniósł się w górę… nie za wysoko, ledwie nad nasze głowy, po czym zaczął odlatywać w kierunku wody i zniżać się, coraz bardziej zniżać, aby spaść ledwie parę metrów od linii brzegowej… Córcia zamarła z przerażenia i kiedy już, już wydawało się, że kostka paliwa chlupnęła w wodę i pogrzebała marzenia naszego lampionu o odwiedzeniu Chrisitianii, jakiś nieprawdopodobny wznoszący prąd porwał go w górę, wysoko, a potem pchnął we właściwym kierunku. Dramatyzm chwili i nieoczekiwany ratunek sprawił, że córcia po raz pierwszy w życiu popłakała się ze szczęścia. Z drugim, czerwonym poszło dużo łatwiej.
Uwolnieni od lampionów, położyliśmy się na plecach w ciepłym piachu i zaczęliśmy podziwiać mąkę rozsypaną na czarnej kopule, przeciętej majestatycznym łukiem Drogi Mlecznej. Mógłbym napisać, że dawno nie widziałem takiego nieba, ale właściwszym byłoby stwierdzenie że nigdy, bo też nie zdarzyło mi się wcześniej widywać spadających gwiazd!
— Pomyśl — powiedziałem synciowi — że kiedy widzisz na nocnym niebie Wielki Wóz, to znaczy, że fotony, które sto lat temu powstały w tej gwieździe przeleciały kawał kosmosu, nie wpadły w studnię grawitacyjną innej gwiazdy, nie natrawiły na kosmiczny pył, nie straciły energii w atmosferze, tylko przelatując przez twoją źrenicę skończyły swój stuletni lot i życie na siatkówce twojego oka. Nie możesz dotknąć gwiazdy, ale ona dotyka ciebie.
— To ty i ja widzimy inne fotony z tej gwiazdy?
— Tak. Mogły w niej powstać w zupełnie innych miejscach. Nawet, przy odrobinie szczęścia i drodze, jaką przeleciały mogły powstać w nieco innym czasie!
— A czemu te gwiazdy są takie jasne?
— Może są po prostu duże, może jasne, a może któreś z nich to całe inne galaktyki?
Poleżeliśmy jeszcze chwilę w milczeniu, kontemplując ogrom połowy wszechświata, po czym, jako że było już późno, wróciliśmy na Ziemię: dzieci zamówiły pizzę, a ja wypiłem Cuba Libre, za zdrowie Fidela.
To była czarowna noc nad Bałtykiem (tak powiedziała moja żona).

Wojna Polaków – następne stulecie

oranvag

— Pójdziesz ze mną na przedstawienie? — zagaiła moja żona, gdy tylko przekroczyłem próg.

— Oczywiście. A na co?

— „Na czworakach”, ze Stuherem. Pani Krysia zrobiła promocję „kup jeden bilet, drugi dostaniesz za darmo”, wiesz jak ją ostatnio gnoją, więc kupiłam w geście solidarności.

— A, fuj! Nie używaj tego słowa. Powiedz lepiej „ze współczucia”, „w ludzkim odruchu”, cokolwiek, byle nie tamto.

— Masz rację. A swoją drogą – czemu tak na nią wszyscy wsiedli?

— A to nie pamiętasz, że coś tam agitowała w którejś kampanii wyborczej przeciw pisiakom? Sama wtedy mówiłaś, żeby lepiej grała, niż się wypowiadała na tematy polityczne.

— Aaaaaa, pamiętam. Wypowiadała się przeciw dupie.

— Czyli de facto wsparła gajowego bul-kretynowskiego. Więc poniekąd sobie zasłużyła na to.

— No, zasłużyła. To nie chcesz iść?

— Eee, nie no. Pójdę. Potem będę mógł opowiadać wnukom, że poszedłem do Teatru Wyklętego Krystyny Wyklętej obejrzeć sztukę w reżyserii Aktora Wyklętego…

Najlepsza z żon

oranvag

Dobry taras ma jeden poważny minus: po co człapać na Zbawix albo do Cudu, kiedy na tarasie jest równie miło, wygodniej, muzyka lepsza, a prosecco tańsze. W efekcie człowiek nigdzie nie bywa i się nie lansuje. Z resztą – jak w ogóle gdziekolwiek iść, skoro coś nas przykleiło do leżanki (pewnie przyciąganie elektrostatyczne). Leżymy więc, z głośników sączy się Tosca (ta wiedeńska, nie włoska), my w zamroczeniu paclujemy swoje… gadżety elektroniczne, co chwila pokazując sobie tylko coś nawzajem na ekranach.

— Pomyśl tylko, jak fantastycznie wyglądają czerwone przeszycia na czarnych fotelach — mówi ona.

— A pomyśl, jak fajnie wyglądają na czarnej skórze rozgniecione biszkopciki! — mówię ja, bo przypomniałem sobie, co znalazłem dziś pod fotelikiem córci.

— Panu Krzysiowi się poszczęściło.
— A panu Barnabie – nie. C'est La Vie, jak mówią Japończycy.

— Czemu rodzice tak mu dali na imię? To pewnie dlatego tak się tatuuje…

— Uwielbiam twoją złośliwość. Czyż nie jesteś najlepszą z żon?

— Hmmmm?

— Masz fajne cycki i dupę, super nogi…

— No…

— Ruchać się lubisz, a lachociąg z ciebie przedni.

— Nie bądź wulgarny…

— Do tego gotujesz, pierzesz i prasujesz…

— Dałam się sprowadzić do takiej roli…

— Wiesz, w normalnych małżeństwach to mąż wije się jak piskorz i płaszczy, żeby żona pozwoliła kupić nową zabawkę, a u nas…

— No, nie zwalaj tego na mnie. W tradycyjnej polskiej rodzinie żona po prostu dostaje po ryju i siedzi cicho.

— No tak, no tak. Ale mało tego! Standardowa żona za szczyt męskiego zdebilenia uważa płacenie ekstra za sprzęt grający. „Subwoofer w aucie?! A po kiego chuja? Przecież to jest do jeżdżenia, nie do grania!”. A ty wchodzisz do salonu i mówisz, że chcesz samochód ze skórzanymi siedzeniami i Bosem. Jesteś po prostu żoną idealną.

— Aaaach, gdybym tak jeszczcze więcej zarabiała…

— Wtedy rzuciłbym pracę i zatrudnił się u ciebie jako kucharz, pracz i prasowacz…

Pierwsza życiowa lekcja

oranvag

Podoba mi się ten krążący po sieci rysunek: nagrobek z napisem „Gimbaza 1999-2016 PAMIĘTAMY”. Nikt nie wie po co powstały (poza, rzecz jasna, zrobieniem na złość PRL-owi), nikt nie żałuje, że znikną, a PiS-owi znowu wzrośnie poparcie (chylę czoła…). I tak gimnazja kończą jak dinozaury, stając się ślepą ściżką pedagogicznej ewolucji. Nie, nie, lepiej o nich nie pamiętajmy!


Niestety, syncio jest ostatnim rokiem, który się na gimnazjum załapał. I niestety – nie dostał się do gimnazjum, które sobie upatrzył. Oczywiście, jako rodzic powiniem wykorzystać tę okazję, aby dać dziecku cenną radę i wskazówkę na przyszłość, na przykład: „Trzeba się było lepiej uczyć, leniwy głąbie!”, tyle tylko że mówiąc coś takiego dziecku, które ma średnią powyżej 5 i laur w olimpiadzie na poziomie krajowym, czułbym się nieco głupio. No ale coś powiedzieć trzeba, nie?


Długo się nad tym zastanawiałem, ale w końcu po łykendzie mam już gotowy tekst przemowy moralizatorskiej:


„Synu, na świecie nie ma sprawiedliwości, ale powiedzmy szczerze, że w tym wypadku wcale nie o sprawiedliwość chodzi. Oto po raz pierwszy zostałeś wycyckany przez system. Oto po raz pierwszy doświadczyłeś głupoty tego państwa. Nie łudź się, że to państwo kiedykolwiek zacznie działać normalnie. Przeciwnie – od dwudziestu lat staje się coraz durniejsze i duża szansa, że za kolejne dwadzieścia lat stanie się zupełnie niezdatne do życia. Ucz się więc dalej pilnie, abyś mógł w przyszłości spierdolić jak najdalej stąd i z zagranicy śmiać się tylko z frajerów, którzy tu zostali.

Mam nadzieję, że Waszym dzieciom poszło lepiej…

Małżeństwo doskonałe

oranvag

Parę tygodni temu media obiegła śmieszna i straszna informacja o intercyzach proponowanych członom towarzystwa ojców poszkodowanych przez sądy. I choć każdy chyba po przeczytaniu tych rewelacji utwierdził się w przekonaniu, że tychże ojców sądy skrzywdziły nie bez powodu, ba powinny nawet wydać im zakaz zbliżania się do jakichkolwiek normalnych ludzi na odległość co najmniej dziesięciu metrów, zastanawiającym pozostaje fakt, że niemal we wszystkich publikacjach pominięto najsmaczniejszą część tego przecieku – zbiór porad umożliwiających zwycięsko przejść przez etap negocjacji „przedintercyzowych”. Szkoda, żeby ta wiedza zaginęła w otchłani czasu, przedrukowuję ją więc tutaj.

(…) Poniższe techniki negocjacyjne, stanowiące przekrój najpopularniejszych strategii stosowanych w negocjacjach biznesowych (pomiędzy mężczyznami) z pewnością nie wyczerpują wszelkich możliwych sytuacji, które przyszła głowa rodziny może napotkać podczas rozmów przedintercyzowych, pamiętać należy także, że dobór metod, którymi będziemy się posługiwać podczas dogadywania szczegółów, powinien być warunkowany rozpoznaniem psychologicznym drugiej strony. Inne strategie zastosujemy wobec kobiet upartych, a inne wobec tych, które są po prostu głupie. (…)


Technika ustępstw – aby dojść do interesującego nas zakresu świadczenia usług, dajmy na to:
• seks oralny raz w tygodniu
• regularny stosunek co dwa dni
• obiady domowe codziennie oraz odświętne w soboty i niedziele
• pranie i prasowanie
wychodzimy od zaprezentowania obowiązków w maksymalnym zakresie, np.:
• ass to mouth codziennie
• stosunek na żądanie, nie mniej niż dwa razy dziennie
• przywożenie drugiego śniadania do pracy
• pranie, prasowanie, naprawy domowe oraz konserwacja samochodu
po czym stopniowo okazujemy naszą wspaniałomyślność, dokonując kolejnych ustępstw, aż nasze założone wymagania zostaną spełnione.

Technika nie ujawniania informacji - polega na wykorzystaniu nie zorientowania w problemie przeciwnika celem wynegocjowania własnego stanowiska. I tak na przykład możemy wśliznąć do intercyzy sformułowanie „dirty Sanchez”, a na pytanie przyszłej żony cóż to znaczy, odpowiedzieć: „dowiesz się po ślubie”.

Technika bagatelki – staramy się dojść do interesującego nas zagadnienia drobnymi kroczkami. Nastawiamy się na stopniowe przełamywanie oporów drugiej strony. I tak na przykład – jeśli żona odmawia wykonania pełnego zbliżenia małżeńskiego raz na dwa dni, proponujemy, żeby przynajmniej dała złapać się za biust raz na Tydzień. Jeśli na to się zgodzi, możemy zasugerować, aby pozwoliła włożyć sobie palec w srom, raz na dwa dni. Jeśli zgodzi się i na to, dokładamy do negocjacji kolejne palce. W ten sposób przygotowujemy ją do głównego porozumienia (penisa). Tą techniką nastawiamy się na stopniowe przełamywanie oporów drugiej strony.

Technika ultimatum - polega na posługiwaniu się działaniami manifestującymi siłę aby zmusić drugą stronę do konstruktywnych rozmów lub do ustępstw. Polega ona na przedstawieniu propozycji w formie ultimatum: albo będziesz brała do buzi, albo z małżeństwa nici.

Technika ataku frontalnego - jest obliczona na skompromitowanie drugiej strony, podważenie jej wiarygodności i autorytetu. Chodzi w niej między innymi o wyprowadzenie przeciwniczki z równowagi, np. przez stwierdzenia:
• wiem, że nie byłaś dziewicą, kiedy się spotkaliśmy
• zauważyłem, że nie uczestniczysz we mszy świętej
• słyszałem, że w nocy chrapiesz

Technika dobry policjant/zły policjant – na negocjacje przedślubne zabieramy mamę („zły policjant”) i to na nią spada ciężar składania wygórowanych żądań („sparzaj pomidorki, zdejmuj kożuszek z kawy” itp.), tymczasem my, zakulisowo jako „dobry policjant” dogadujemy się z przyłą małżonką, mówiąc, że udobruchamy mamę, jeżeli tylko wybranka zgodzi się na dwa stosunki tygodniowo.

(…)Umiejętność negocjowania wymaga głębokiej wiedzy z zakresu wielu dziedzin. Ale też wymaga zdolności, pewnych osobistych predyspozycji i osobistego zaangażowania nacechowanego chęcią wygrywania. Szczególnie ważna jest doskonała znajomość problemów stanowiących przedmiot negocjacji. Przytoczone przykłady metod negocjacji stanowią tylko część tej wiedzy, przy czym celowo starano się o uwzględnienie rozwiązań, które mogą być najbardziej przydatne w praktyce.

I tym optymistycznym akcentem, kończę ten, jakże pouczający przedruk. A kto się do tych rad nie będzie stosował, z tego proszę bardzo – będzie konio-wał.

Sam i Max ruszają w trasę

oranvag

Wracaliśmy we czwórkę tramwajem, z dość morderczego pobytu na wiślanej plaży. Zmęczeni upałem pasażerowie siedzieli cicho i gdyby nie pewien młodszy obywatel, zatopiony w ożywionej rozmowie komórkowej, wagon wypełniałby tylko potężny szum dmuchaw klimatyzacji i ziajanie podróżnych.

— … no i się, kurwa, dziś Dżesika o niego pytała… No, nie, stary… Napierdoliliśmy się wczoraj na meczu, jak wyszliśmy to film mi się, kurwa urwał, nie wiem, co się z nim stało. Budzę się, coś mnie w łapę uwiera, patrzę, a tam mam werflon i rurkę. No to wstaję i na wkurwie z tą kroplówką lecę i mówię, żeby mi wypierdalali z tymi rurami. Tak. Na własną odpowiedzialność. Oddali mi rzeczy, nic nie zginęło. Tylko laczki obrzygane i szmaty trochę okrwawione. Noooo! Taki w chuj przyjebany siniak na ryju! Włanczam komórkę i nieodebrane połączenia od Dżesiki. Myślę, pewnie się, kurwa, martwiła o niego, bo do domu nie wrócił. Tak… Tak… Łeb mnie jeszcze napierdala. Wcale nie w chuj, tylko osiem piw i potem połówka na głowę. Byliśmy prawie trzeźwi, to pewnie przez w dupę jebany upał. No i właśnie dzwonię po ludziach i się pytam, bo nie wiem, co mam powiedzieć Dżesice. Nie mam pojęcia, a nikt co z nami był, nie pamięta. Co?... No wiesz, znasz Dżesikę, wiesz jaka ona jest wchuj uczuciowa, pewnie już tam umiera na panikę. No tak, ja bym się wcale nie przejmował Dżesiką, chuj w jej zgrabną dupę, ale zostawiłem u niej klucze do domu i muszę po nie wrócić. I co ja, przyjdę teraz i co Dżesice powiem? „Dżesiko, wiem iż wyszłem z twoim chłopem, ale wczoraj w chuj przepadł i tyle go widzieli, a teraz oddaj mi klucze”? No, to tak nie wypda…

W tym momencie błądzący dotąd bezładnie wzrok ofiary upału spotkał się z niezbyt pełnym zrozumienia spojrzeniem mojej połowicy, po czym przeszedł na dwójkę nie tak znów małych, ale jednak – dzieci.

— Oj — zmieszał się zaraz, uśmiechając niezręcznie — przepraszam bardzo!

— Nic nie szkodzi — odpowiedziała wolno i spokojnie moja droga żona — czy mógłby pan tylko nie używać więcej słowa „Dżesika”?

Nie ma jak indywidualny styl

oranvag

„Moda ma swoje kapryski, którym piękna pani musi ulegać” – pisał Tuwim (w) „W oparach absurdu”, a że przecież żyjemy w czasach, w których płci nikomu wypominać nie wypada, śmiało możemy zamienić w tym zdaniu słowo „pani” na „osoba”.

W zeszły wtorek, ziajając pomiędzy kolejnymi ciężkimi questami wyznaczanymi mi przez trenera, któremu najwyraźniej wydaje się, że mam dwadzieścia lat mniej, ogarnąłem wzrokiem salę. Parę metrów dalej sztangielkami machało dwóch kolesi. Obaj obuci w modne, hipsterskie tenisówki. Obaj odziani w modne, hipsterskie, czarne majtasy kończące się nad kolanami. Do tego hipsterskie, czarne tiszerty z hipsterskimi nadrukami. Obaj zarośnięci modnymi hipsterskimi brodami, wyposażonymi dodatkowo w modne, hipsterskie wąsy. Cztery boki głów modnie, hipstersko podgolone, aby zakończyć się na czubku modnymi, hipsterskimi kitkami, w które zebrano modne, hipsterskie grzywki.

— Ty, popatrz! BLIŹNIAKI NA SIŁOWNI! — syknąłem dyskretnie.

Mój osobisty kat rozejrzał się, na dłuższą chwilę utkwił wzrok w dwóch modnych dżentelmenach, po czym wreszcie odwrócił się do mnie i wyszeptał:

— Eeeee… chyba nie?

Instytut pamięci intymnej

oranvag

Jeśli znacie teledysk The Connells do piosenki „’74-‘75”, zestawiający szkolne zdjęcia osiemnastolatków z roku 1975 z ludźmi w-prawie-średnim-wieku circa 1993, na pewno zainteresuje Was fakt, że z okazji upłynięcia czterdziestu lat od siedemdziesiątego piątego, powstała zaktualizowana wersja tego klipu. I powiem szczerze, że mocno nas zmiażdżyła. Przez dwadzieścia dwa lata entropia zrobiła z tymi ludźmi coś dużo, dużo gorszego, niż przez tamte czterdzieści. Znaczy, chciałem powiedzieć, nadal są fajni, jednak wygląda na to, że z wiekiem czas płynie szybciej nie tylko w naszych umysłach, ale bystrzej też opływa nasze twarze i ciała.

Mam czterdzieści lat i podobam się sobie bardziej niż kiedykolwiek. A tu okazuje się, że ten stan potrwa tylko chwilę. Jestem jak ten duży koleś, z dwójką chłopaków, tyle że on miał włsoy, a ja nie. Pocieszam się, że on w 2015 nadal był fajnie wyglądającym facetem…

Ach, jak podoba mi się ten film, który skleiłem ze wszystkich starych plików. Stał się moim absolutnie ukochanym pronosem. Ponieważ nie zachowałem chronologii, szybkie cięcia dają trochę efekt jak w teledysku Connellsów, więc jest to też pornos, który skłania do refleksji nad uciekającym czasem. Taki pornograficzny „Boyhood”.

W ten łykend zacząłem robić porządki w rodzinnym archiwum i pomyślałem, że muszę przearanżować chronologicznie zdjęcia, bo wcześniej były poukładane kluczem fetyszowym – wiadomo: cycki, dupa, cipa, oral, anal, itp., wszystko to na przestrzeni dwudziestu lat wygląda dość niedorzecznie. Teraz bardziej interesuje mnie kontekst i poskładanie tego jako albumu z pięknymi wspomnieniami, co nie zawsze jest łatwe, bo dużo zdjęć w wyniku jakiegoś niepojętego procesu utraciło dane EXIF, uniemożliwiając proste posortowanie po dacie naciśnięcia spustu migawki. Jak sobie więc radzę? Na wiele sposobów. Na przykład:

Kadry z niewidocznym pomieszczeniem, o rodzielczości nieco tylko większej niż HD, balans bieli, a pewnie też kiepska matryca zabarwiająca skórę na czerwono, do tego masakryczny szum. To muszą być zdjęcia ze starego cyfrowego Kodaka, w czasach kiedy szef ich działu foto twierdził jeszcze, że 6 megapikseli „should be enough for everyone”, nie przeczuwając, że geniusze marketingu uczynią z ilości pikseli główny wyznacznik jakości aparatu. Czyli gdzieś między 1999 a 2002.

Jak uściślić ten przedział do przynajmniej roku? Jeśli światło było dobre, pomóc może na przykład balejaż, era balejażu była wszak krótka. Hop – odkładamy zdjęcia z balejażem do jednego folderu i sprawdzamy, czy zachował się choć jeden EXIF. Jeśli tak, to mamy datę dla masy zdjęć.

Wynajmowaliśmy wtedy hałaśliwe mieszkanie nad wejściem do metra Politechnika. Po podłodze ścigały się dzień i noc karaluchy, a za oknami motocykliści. Trudno orzec, kto gorszy. Nikt przy zdrowych zmysłach nie mieszkał w Śródmieściu, bo nic tu się nie działo. Na Zbawixie był tylko wielki, dwupiętrowy sklep z płytami, tam gdzie teraz Karma, Bastylia i Chinol oraz pseudo-śródziemnomorska knajpa na miejscu Planu B, w której raz jedliśmy ślimaki.

Idąc dalej – łatwo też wstępnie podzielić zdjęcia według pomieszczeń. Odkładam do folderu całą masę fotek wykonanych w naszym pierwszym mieszkaniu. To było Dobre Miejsce, w którym spędziliśmy ogrom przyjemnych chwil: w wannie, na łóżku, na skórzanej kanapie w kolorze (bardzo dawno temu) ecru. Pokazuję synciowi zdjęcie z podwórka, które on zapamiętał jako zieloną, rozszalałą dżunglę, pełną pięknych kwiatów i wyższych od niego żywopłotów. A kiedy przyszliśmy kupić ostatnie, czekające właśnie na nas, mieszkanko, plac zabaw był dopiero budowany, a żywopłoty były kępkami wysokości dmuchawców. Zanim on przyszedł na świat, dokładniejsze ustalenie roku umożliwiają rozmaite poszlaki. Po pierwsze – orientacja łóżka. Po drugie – zmiany kolorów ścian. Po trzecie - fryzury żony.

No a potem przychodzi rok 2004, który łatwo rozpoznać z powodu jej wielkiego brzucha. Dość lubię zdjęcie z łazienki, gdy stoję obok wanny, a ona siedzi w niej i szczerząc zęby do obiektywu, gryzie mnie w chuja.

Od 2006 jest już łatwo, bo mam pierwszą cyfrową lustrzankę i daty się zachowały.

Co jednak, gdyby nie było pomieszczeń, balejażu, fryzur, chodzących mebli, kolorów ścian, precyzyjnych EXIFów? Wtedy i tak mógłbym odgadnąć ze zdjęcia każdą naszą epokę, dzięki erozji.

Wartki strumień czasu, opływając nasze ciała, kształtował jej góry i doliny, to wypiętrzając, to znów spłaszczając. Jej linia brzegowa bywała prostsza, by potem znów zacząć meandrować. I tak oto nastał właśnie najlepszy moment, by spacerować po tych wzgórzach!

Nic trudnego poznać po kształcie ciała, powiecie? Ależ to jeszcze nic! Nawet gdy cały kadr wypełnia ściśle sama jej cipka, nawet w takiej sytuacji poznałbym, kiedy było robione zdjęcie. Ok, to wcale nie takie trudne. Widzicie - jacyś wandale skalpelem zrobili na niej dwa nacięcia, w odstępie sześciu lat. Zupełnie, jakby to był krzyż, na którym Robinson Cruzoe odliczał swoje dni.

© Przysposobienie do życia w rodzinie patologicznej
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci